30 Σεπτεμβρίου 2010

Ήττα από Κοπεγχάγη

Ντροπιαστική εντός έδρας ήττα με 0-2 από την Κοπεγχάγη γνώρισε ο Παναθηναϊκός για την 2η αγωνιστική του Champions League, μετά από τραγική εμφάνιση. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Εντόι στο 28’ με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, και εννέα λεπτά αργότερα (37’) ο Βίνγκααρντ διπλασίασε τα τέρματα για τους Δανούς με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του Β’ ημιχρόνου (48’), ο αρχηγός της ομάδας μας Ζιλμπέρτο Σίλβα τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Μεγάλες οι ευθύνες του Νιόπλια για την απαράδεκτη αγωνιστική κατάσταση της ομάδας. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας Ρούμπιν Καζάν - Μπαρτσελόνα 1-1.

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Μαρίνος, Βύντρα, Ζιλμπέρτο, Σαριέγκι, Σιμάο, Κατσουράνης (46' Σπυρόπουλος), Λέτο, Νίνης (58' Πλεσί), Λουίς Γκαρσία (46' Καραγκούνης), Σισέ.

Εισιτήρια: 43.607