27 Μαρτίου 2018

Νίκη στο μπάσκετ

Τρίκαλα - Παναθηναϊκός 66-96

Την 20η νίκη του έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε εκτός έδρας των Τρικάλων BC Aries με 96-66. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 25 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κωνσταντίνος Μήτογλου με 20.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 8-2, ενώ στο 6’ ξέφυγε με 13-3. Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 16-12 στο 8’, το «τριφύλλι» ξέφυγε με 20-12 στο 9’ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-15. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι» πήραν αέρα 14ων πόντων (24-38), αλλά στο 19’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 38-31 πριν το τέλος του ημιχρόνου με 41-33. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησαν φουριόζοι στην επανάληψη, στο 24’ ξέφυγαν με 50-37 και στο 29’ με 66-47! Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 66-49 και έτσι το τέταρτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Παναθηναϊκός έφτασε τελικά στη νίκη με 30 πόντους διαφορά (66-96).

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-41, 49-66, 66-96

Τρίκαλα BC Aries (Φώτης Τακιανός): Λούντζης 4, Τάλτον 10, Καλογιαννίδης, Μόρις 14 (1), Φιλντς 32, Γιανναράς 4 (1), Καραγιώργος 2

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Παππάς 10 (2), Λεκαβίτσιους 9 (2), Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο 25 (2), Σίνγκλετον 9 (2), Γκιστ, Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 5 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Καλάθης 7, Μήτογλου 20 (1)