11 Ιουνίου 2018

Δεύτερη νίκη με γαύρο

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 73-58

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ στην τρίτη αναμέτρηση της τελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League και έκανε το 2-1 στη σειρά. Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς με 15 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μάικ Τζέιμς με 14.

Πριν την έναρξη του αγώνα σύσσωμη η ομάδα του «τριφυλλιού» ανέβηκε στη θύρα των επισήμων και κατέθεσε από ένα λουλούδι στη θέση όπου είχε τοποθετηθεί η φωτογραφία του Παύλου Γιαννακόπουλου, ενώ ακολούθως τηρήθηκε ευλαβικά ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του ιστορικού ηγέτη του Παναθηναϊκού.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα προβάδισμα της τάξης των εφτά πόντων στο 6’ (16-9). Στο 8’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 18-9, όμως το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-15. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 19-18, ενώ στο 12’ έφεραν το ματς στα ίσια (20-20). Στο 17’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 32-24 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 38-28. Η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους στο 21’ (40-28), όμως ο Ολυμπιακός μείωσε σε 44-37 στο 25’. Η διαφορά επέστρεψε σε διψήφιο αριθμό στο 29’ (52-42), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-42. Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην τελευταία περίοδο και έφτασαν εύκολα στο τελικό 73-58.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-28, 54-42, 73-58

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβετς 15 (2), Γκιστ 5, Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 13 (2), Τζέιμς 14 (2), Παππάς, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 7

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14 (4), Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, Μακ Λιν 9, Μπράουν 3, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς 2, Ουίλτζερ 5 (1)