25 Σεπτεμβρίου 2020

Ήττα στο Σούπερ Καπ μπάσκετ

Παναθηναϊκός - Περιστέρι 82-90

Την ήττα από το Περιστέρι με 90-82 γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στον δεύτερο ημιτελικό του 1ου WATT + VOLT Super Cup, το οποίο λαμβάνει χώρα στο κλειστό Γυμναστήριο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Την Πέμπτη (24/9, 16.30) το «τριφύλλι» θα αντιμετωπίσει στον μικρό τελικό την ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε από τον Προμηθέα Πάτρας με 98-88 στον πρώτο ημιτελικό.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 18  πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 11-6, όμως στο 6’ το Περιστέρι ισοφάρισε σε 14-14 και στο 7’ προσπέρασε με 16-14.

Στο 9’ η ομάδα των Δυτικών Προαστίων ξέφυγε με 22-16 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-19. To «τριφύλλι» προσπέρασε με 27-26 στο 13’ και στο 16’ το Περιστέρι προηγήθηκε εκ νέου με 33-32. Στο επόμενο λεπτό οι «πράσινοι» πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 36-33 και το ημίχρονο έκλεισε τις δύο ομάδες ισόπαλες (42-42).

Με την έναρξη της επανάληψης ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με διαφορά πέντε πόντων (47-42), ωστόσο το Περιστέρι αντέδρασε και στο 25’ έφερε το ματς στα ίσια ξανά (54-54), ενώ στο 29’ προσπέρασε με 64-58.

Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Περιστερίου προηγούμενη με 67-61 και στο 32’ πήρε προβάδισμα εφτά πόντων (65-72). Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα ως το 36’ (74-81) και το «τριφύλλι» μείωσε σε 81-78 στο 37’. Ωστόσο, το Περιστέρι ήταν αυτό που έφτασε στη νίκη με 90-82 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του 1ου WATT + VOLT Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-42, 61-67, 82-90

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 8 (1), Φόστερ 11 (1), Γουάιτ 12, Τζάκσον, Μποχωρίδης, Όγκαστ 7, Κασελάκης, Νέντοβιτς 18 (4), Μήτογλου 8, Μπέντιλ 5, Σαντ-Ρος 9 (1)

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 5, Πέτεγουεϊ 26 (4), Βασιλόπουλος 14 (4), Τζόουνς 14, Γκρέι 13 (3), Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης 4, Σαλούστρος 3 (1), Αθηυναίου, Καράμπελας 4 (1).