18 Φεβρουαρίου 2021

Νίκη το βόλεϊ γυναικών

Παναθηναϊκός - Αμαζόνες 3-1 σετ

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε των Αμαζόνων με 3-1 σετ (21-25, 25-20, 25-17, 25-19)

Οι «πράσινες» ήταν ουσιαστικές και κατάφεραν και πήραν τρεις σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνουν για είσοδο στην πρώτη τριάδα του ομίλου τους , που θα τους οδηγήσει στην τελική φάση της Volleyleague γυναικών.

Παρά το αρχικό σοκ και την απώλεια του πρώτου σετ ο Παναθηναϊκός βρήκε την απαραίτητη ψυχραιμία και είχε τη συγκέντρωση ώστε να το γυρίσει σε 3-1.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί στην αρχή  στο σκορ 5-5  ωστόσο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν και πήραν προβάδισμα με 10-13 . Ο ΠΑΟ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά ισοφάρισε και πάλι όμως τελικά στα κρίσιμα σημεία δεν ήταν ψύχραιμος και έχασε τελικά το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και πήρε προβάδισμα με 10-9 και αργότερα με 18-16. Οι «πράσινες» δεν επανέλαβαν τα λάθη του πρώτου σετ και το κατέκτησαν τελικά με 25-20.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο ΠΑΟ ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα 11-4 , κράτησε τη διαφορά ως το τέλος και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-17.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ το «τριφύλλι» ήταν και πάλι ανώτερο πήρε περίπου στα μισά του σετ προβάδισμα με 14-10 και το κατέκτησε τελικά με 25-19.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 65 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 14 (13/32 επ., 1 μπλοκ, 13% υπ. - 13% άριστες), Νεΐκοβα 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντέλου 18 (11/17 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 8 (7/27 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 18 (18/46 επ., 46% υπ. - 32% άριστες), Σάντσες 14 (14/22 επ.) / Ξηντάρα (λ, 88% υπ. - 47% άριστες), Τζαφέρη (λ), Λεωνίδου.