22 Μαΐου 2021

2-2 οι τελικοί στο μπάσκετ γυναικών

Παναθηναϊκός - οσφπ 76-73

Ο Παναθηναϊκός διεκδικεί το πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ γυναικών τη Δευτέρα (24/5) στο ΣΕΦ μετά τη σημερινή σπουδαία νίκη του επί του Ολυμπιακού με 76-73.

Οι «πράσινες» αθλήτριες έδειξαν τι σημαίνει Παναθηναϊκός και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (33-51) κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 2-2.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 8-4 στα 5 πρώτα λεπτά με ωραίες συνεργασίες και με 8 πόντους από τη Λεουτσάνκα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε 20-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ και η ψαλίδα άνοιξε με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (33-51).

Ο ΠΑΟ ανέβασε ρυθμούς στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 10-3 μείωσε σε 43-54. Οι «πράσινες» έσφιξαν τα λουριά στην άμυνα και συνέχισαν να μάχονται με τη Ριντ και τη Μόργκαν να πρωταγωνιστούν επιθετικά. Με κρίσιμο τρίποντο από τη Δίελα το «τριφύλλι» μείωσε στους 7 πόντους (55-62) στο 29’ και στη συνέχεια η Μόργκαν (24π) πήρε τη σκυτάλη για το 59-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Δείχνοντας την Παναθηναϊκή ψυχή τους οι αθλήτριές μας ισοφάρισαν σε 63-63 στο 32’ και στο επόμενο λεπτό πέρασαν μπροστά στο σκορ (67-65). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και τελικά επικράτησε του Ολυμπιακού με 76-73.

Δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Μόργκαν 26(2), Μούλη 8, Λύμουρα  5(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6(2), Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4.

Ολυμπιακός(Παντελάκης): Σταμολάμπρου 7, Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 10(2), Φοντέιν 14(1), Νικολοπούλου 11(1), Κόστοβιτς 13, Ντέιβις 7.