21 Απριλίου 2022

Νίκη το βόλεϊ γυναικών

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-0 σετ

Τα «φίνα κορίτσια» έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος της Volley League, αφού επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών κόντρα στον «δικέφαλο του βορρά» και πλέον κοιτάζει το ματς στη Θεσσαλονίκη (26/4, 19:30) με στόχο τη δεύτερη νίκη του και την πρόκριση στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Το δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών Ολυμπιακός – Άρης δίνουν την πρώτη τους «μάχη» αργότερα σήμερα (20/4, 18:30).

Οι «πράσινες» ήταν αποτελεσματικές με την νίκη τους να προέρχεται από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Σε ένα κρίσιμο ματς που μέτρησαν οι λεπτομέρειες, ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος, κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και να προηγηθεί με 2-0 σετ. Παρόλο που το ξεκίνημά του ήταν λίγο νωχελικό (5-9), κατάφερε να αντιδράσει ισοφαρίζοντας σε 10-10 κι εν συνεχεία κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-22. Στο δεύτερο σετ δέχτηκε μεγαλύτερη πίεση από τον αντίπαλό του αλλά και πάλι βρήκε τη λύση κάνοντας το 2-0 (25-23). Το τρίτο σετ είχε πιο πολύ διαδικαστικό χαρακτήρα με το «τριφύλλι» να «καθαρίζει» εύκολα με 25-15 το σετ και παίρνει το τρίποντο.

Ο προπονητής του ΠΑΟ, Μπράνκο Γκάιτς δήλωσε: «Έτσι πρέπει να συμπεριφερόμαστε. Να παλεύουμε για κάθε πόντο. Δεν έχουμε τελειώσει τη δουλειά μας. Τα κορίτσια το πάλεψαν, σέβονται και εφαρμόζουν αυτά που κάνουμε στην προπόνηση . Δείχνουν ότι σωματικά και ψυχικά ακολουθούν το πλάνο της ομάδας. Αλλά δεν είναι η στιγμή για να χαλαρώσουμε, εστιάζουμε στο επόμενο ματς και πάμε ένα βήμα τη φορά».