10 Ιουνίου 2022

Νίκη με Λάρισα στο μπάσκετ

Παναθηναϊκός - Λάρισα 89-43

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε άνετα της Λάρισας στο ΟΑΚΑ με 89-43 στην πέμπτη αναμέτρηση της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League και προκρίθηκε στην τελική φάση με 3-2 νίκες. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Οκάρο Γουάιτ με 17 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το ματς προηγούμενος με 8-2 στο 4’, ενώ στο 5’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (12-2). Στο 8’ το «τριφύλλι» έκανε το υπέρ του 20-7 και στο 9’ ξέφυγε με 25-9, πριν το τέλος του δεκαλέπτου με 28-12. Οι «πράσινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά. Στο 17’ ξέφυγαν με 45-19 και έκλεισαν το ημίχρονο με 46-23.

Στο 26’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε αέρα 30 πόντων (63-33) και στο 29’ έκανε το 71-35. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 73-35 με αποτέλεσμα το τέταρτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Τελικά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε άνετα τη νίκη με 89-43 και την πρόκριση για την τελική φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 46-23, 73-35, 89-43

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Σίβα, Μέικον 14 (4), Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 11 (1), Κασελάκης, Γουάιτ 17 (4), Νέντοβιτς 16 (3), Εβανς 6, Χουγκάζ, Μαντζούκας 5 (1), Σαντ Ρος 8 (1).

Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 11 (1), Τσαϊρέλης, Καράμπελας 2, Μπέρζινς 2, Μάριτς 4, Μούντι 6 (2), Χάντσον 2, Ζάρας 10 (2), Σπυρόπουλος, Παπαντωνίου 4, Βυσσαρίου.