13 Νοεμβρίου 2016

Νίκη το μπάσκετ γυναικών

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Νίκη Λευκάδας 54-38

Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. επικράτησε με 54-38 της Νίκης Λευκάδας στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος”, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Μπάσκετ γυναικών.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4 πόντους της Χάμπτον. Με το τρίποντο της Δίελα έγινε το 7-1 και η Σμιθ αύξησε τη διαφορά στους 10(11-1). 3.10 Πριν το τέλος το σκορ ήταν 13-3 και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 15-11. Στο 2ο δεκάλεπτο, η Μούλη έκανε το 22-13 και η Δίελα με τρίποντο το 25-13. Το ημίχρονο τελείωσε 32-23 υπέρ της ομάδας μας.

Στην 3η περίοδο, οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα έχασαν την συγκέντρωσή τους και υπέπεσαν σε λάθη, που όμως απλώς επέτρεψαν στον αντίπαλο να μειώσει. Η Δίελα με ωραία ενέργεια από αιφνιδιασμό έκανε το 39-36, σκορ με το οποίο τελείωσε το 3ο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα μας ανέκτησε και πάλι μεγάλη διαφορά αρχικά με το σουτ 3 πόντων της Δίελα (42-36) και στη συνέχεια με 4 συνεχόμενους πόντους από τη Μούλη (48-36).

Ο αγώνας έληξε 54-38, με το Τριφύλλι να πετυχαίνει την 4η νίκη του σε 5 αγώνες στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 32-23, 39-36, 54-38

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Πρέκας) Κάσδαγλη, Μούλη 8π., (11 ρ., 2 ασ.), Στούπα, Σμιθ 11π (1), 12 ρ., 6 ασ., Καλαμπάκου 1 ασ., Πράπα 1ρ., Σλούκα 2ρ., Δίελα 13 (3), 6ρ., 2 ασ, Έιβερι 5 ρ., 5 ασ., Εζέτζα 2π., Χάμπτον 20π., 8ρ., 2 ασ.