24 Φεβρουαρίου 2018

Ήττα στην Ευρωλίγκα

Χίμκι - Παναθηναϊκός 78-61

Την 9η ήττα του έπειτα από 23 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός χάνοντας με 78-61 από την Χίμκι στη Μόσχα. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Κρις Σίνγκλετον με 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Μάικ Τζέιμς και Μάρκους Ντένμον με 11.

Η Χίμκι ξεκίνησε το ματς με ένα 14-6 (στο 4’), διαφορά που συνέχισε να διατηρεί (21-13 στο 7’), πριν το τέλος του δεκαλέπτου με 24-18. Στο 12’ οι γηπεδούχοι έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (28-18), όμως οι «πράσινοι» απάντησαν μειώνοντας σε 30-27 στο 15’. Ωστόσο, η αντίδραση της Χίμκι υπήρξε άμεση και με ένα επιμέρους 8-0 κατάφερε να φτάσει στο +11 (38-27) και στο +14 (44-30) στο 19’.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 46-31, ενώ στο ξεκίνημα το τρίτου δεκαλέπτου η ρωσική ομάδα ξέφυγε με 53-35. Στο 26’ η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (55-35) ), ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 60-46 στο 29’, αλλά στην εκπνοή η Χίμκι σκόραρε σε τρίποντο από το κέντρο και έκανε το 63-46. Μετά και από αυτό το σουτ ουσιαστικά όλα τελείωσαν με την τέταρτη περίοδο να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και τους Ρώσους να φτάνουν στη νίκη με 78-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-31, 63-46, 78-61

Χίμκι (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 2, Σβεντ 20 (1), Χάνεϊκατ 9 (1), Μάρκοβιτς 7 (1), Μόνια 4, Γκιλ 16 (2), Τοντόροβιτς, Άντερσον 4, Τζένκινς 9 (2), Τόμας 7 (1)

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 11 (1), Πέιν 2, Παππάς, Ντένμον 11 (3), Γκιστ 7, Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους, Καλάθης 2, Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου