26 Μαΐου 2018

2-0 με ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 84-67

To 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 84-67 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Νίκος Παππάς  με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κρις Σίνγκλετον με 11. Η τρίτη αναμέτρηση της σειράς θα διεξαχθεί το Τρίτη (29/5, 18.30) στο Κλειστό της Πυλαίας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 9-0. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ υπήρξε άμεση καθώς με ένα σερί 9-0 ισοφάρισε σε 9-9 στο 6’. Οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και στο επόμενο λεπτό ξέφυγαν με 16-9, ενώ στο 9’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (24-11) πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 24-13.

Στο 11’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-17 και στο 13’ πλησίασαν σε 27-23. Ωστόσο, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασε στροφές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το οποίο έκλεισε στο +16 (46-30). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και ένα προβάδισμα ασφαλείας, που στο 27’ έφτασε στους 19 πόντους (59-40) και στο 29’ στους 20 (62-42). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 62-44 υπέρ του «τριφυλλιού» και στο 32’ οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν σε 66-51. Τελικά, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε τη νίκη με 84-67 και έκανε το 2-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-30, 62-44, 84-67

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (2), Ρίβερς 3 (1), Τζέιμς 10 (1), Γκιστ 2, Καλάθης 9 (1), Παππάς 17 (3), Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 10 (1), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 5, Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 6

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6 (1), Χαραλαμπόπουλος 8 (1), Γκος 4 (1), Πέτεγουεϊ 11 (1), Καρράς 2, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9 (3), Κατσίβελης 6, Τζάκσον 7, Τζόουνς 5