30 Μαΐου 2018

Σκούπα με ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 72-88

Την πρόκρισή του για τους τελικούς της Basket League εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 88-72 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας στον τρίτο ημιτελικό (3-0 νίκες). Πρώτος σκόρερ για τους "πράσινους" ήταν ο Νικ Καλάθης με 27 πόντους και 9 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Νίκος Παππάς με 13 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα καθώς κατάφερε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό στους 14 πόντους και να σκοράρει 22, ενώ στο 9’ η διαφορά είχε φτάσει ακόμη και στο +9 (20-11). Οι «πράσινοι» βελτίωσαν την απόδοσή τους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με αποτέλεσμα στο 14’ να πλησιάσουν στους δύο πόντους (27-25).

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με ένα σερί 5-0 για το 32-25 του 16’, αλλά στο 17’ το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 32-32. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 43-37, ενώ στο 23’ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 45-44. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και στο 27’ ξέφυγε με 56-48. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 56-53 στο 29’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 59-53. Στο 35’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 74-61 και ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη, την οποία τελικά πήρε με 88-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-37, 59-53, 72-88

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης, Μαργαρίτης 6, Γκος 15 (3), Τζόουνς 9 (1), Πέτεγουεϊ 3, Χρυσικόπουλος, Καρράς 2, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 9 (1), Τζάκσον 14

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Τζέιμς, Βουγιούκας, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 27 (5), Ρίβερς, Παππάς 13 (4), Γκιστ 11, Λεκαβίτσιους 12 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 11 (2), Μήτογλου