2 Νοεμβρίου 2018

Διπλό στην Ευρωλίγκα

Μπουντούτσνοστ - Παναθηναϊκός 67-72

Την τρίτη νίκη του έπειτα από πέντε αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague κατέκτησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικρατώντας εκτός έδρας της Buducnost VOLI Podgorica με 72-67. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Ντεσόν Τόμας με 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 13.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ προηγήθηκε με 7-4. Ωστόσο, η Buducnost VOLI Podgorica αντέδρασε και στο 7’ προσπέρασε με 11-9, ενώ το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι» προηγούμενο με 18-15. Οι «πράσινοι» μπήκαν εξαιρετικά στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα στο 12’ να ξεφύγουν με 24-15, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 15’ μείωσαν σε 26-23. Η ομάδα του Μαυροβουνίου ισοφάρισε σε 29-29 στο 19’, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 31-31. Το ματς ήταν ισορροπημένο και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με την Buducnost VOLI Podgorica να προσπερνά με 38-35 στο 24’. Στο 29’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (46-50), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 50-47 υπέρ του «τριφυλλιού». Στο 32’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 56-49 και στο 36’ με 68-55, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 71-67 49’’ πριν το φινάλε. Τελικά, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη με 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-31, 47-50, 67-72

Μπουντούτσνοστ (Τζίκιτς): Τζάκσον 6 (2), Ιβάνοβιτς 12 (2), Σέχοβιτς, Κλαρκ 9 (1), Μπάροβιτς 7, Κλαρκ Κ. 2, Γκόρντιτς 7 (1), Ιλιτς 6, Ομιτς 16, Πόποβιτς 2.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης 6, Λάσμε 2, Παπαπέτρου 13 (1), Παππάς 6, Γκιστ 5 (1), Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο 5, Μήτογλου.