22 Νοεμβρίου 2018

Νίκη με Μπαρτσελόνα

Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα 76-70

Την 5η του νίκη έπειτα από οκτώ αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague κατέκτησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικρατώντας της Barcelona Lassa στο ΟΑΚΑ με 76-70. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Ντεσόν Τόμας με 14 πόντους, ενώ ο Στεφάν Λάσμε συμπλήρωσε ακόμη 11.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (8-6 στο 5’). Στο 9’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 13-8, πριν το 13-10 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Στο 12’ το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα 11 πόντων (21-10), όμως η αντίδραση της Barcelona Lassa υπήρξε άμεση για το 27-23 του 16΄.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι «πράσινοι» κατάφεραν να «χτίσουν» μια διαφορά της τάξης των 9 πόντων (34-25 στο 20’). Στο 22’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (39-27), όμως οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και στο 25’ έφεραν το ματς στα ίσια (42-42). Οι «πράσινοι» πέτυχαν με σερί 9-0 να ξεφύγουν με 51-42 στο 27’, με την Μπάρτσα να μειώνει σε 53-50 στο 29’, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 55-50. Στο 33’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε το 67-54 και στο 36’ οι Καταλανοί μείωσαν σε 68-61. Τελικά, οι «πράσινοι» έφτασαν στη νίκη με 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 14 (1), Λάνγκφορντ 8, Λάσμε 11 (1), Παπαπέτρου 6 (1), Παππάς 7, Γκιστ 5 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8, Καλάθης 2, Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 7 (1)

Μπαρτσελόνα Lassa (Πέσιτς): Σεραφέν 15, Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 4, Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 12, Οριόλα 4, Κούριτς 17 (3), Κλαβέρ 7, Τόμιτς 6.