31 Μαρτίου 2019

Νίκη στο βόλεϊ ανδρών

Κηφισιά - Παναθηναϊκός 2-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε εξασφαλίσει την τρίτη θέση στη βαθμολογία ωστόσο έπαιξε για την τιμή του στην Κηφισιά και επικράτησε με 2-3 σετ (25-20, 25-21, 22-25, 20-25, 25-27)

Οι «πράσινοι» έπαιξαν για το γόητρο και παρότι έμειναν πίσω με 2-0 σετ κατάφεραν και έκαναν την ανατροπή και πλέον περιμένουν την Κηφισιά στην διαδικασία των πλέι οφ την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό της Κυψέλης στις 5 μ.μ.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι έκαναν καλή εμφάνιση και πήραν κρίσιμο προβάδισμα με 19-15 με αποτέλεσμα να γίνουν το φαβορί και να το κατακτήσουν τελικά με 25-20, εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη των «πράσινων».

Σε ότι αφορά το δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί  στο σκορ στην αρχή του με 8-8 ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 5-1 και το σκορ έγινε 13-9.

Παρόλα αυτά ο ΠΑΟ βρήκε πόντους και ψυχολογία και έφερε το ματς στα ίσα με 16-16 ωστόσο οι «πράσινοι» πάλι δεν ήταν προσεκτικοί σε κάποια κομβικά σημεία του σετ με αποτέλεσμα να το χάσουν με 25-21.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ το «τριφύλλι»« μπήκε καλύτερα και πήρε  προβάδισμα με 8-10 και χάρη σε εύστοχα τελειώματα το κατέκτησε με 22-25.

Στο τέταρτο σετ  ο ΠΑΟ συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα και το κατέκτησε με 20-25 κάνοντας το 2-2 στα σετ.

Στο τάι μπρέικ μέχρι τα μισά οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί (7-7) και από κει και πέρα εξελίχτηκε ένα απίστευτο τάι μπρέικ που το κατέκτησε ο ΠΑΟ με 25-27. Οι «τριφυλλοφόροι» μάλιστα πήραν το καθοριστικό σετ έχοντας στη βασική τους σύνθεση τρεις έφηβους , τους Ανδρεόπουλο, Ράπτη και  Παλαιολόγο.

Αξιοσημείωτη ήταν η συμπαράσταση περίπου 50 οπαδών του Παναθηναίκού που βρέθηκαν στο Ζηρίνειο.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 17π. (12/21 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 39%υπ., 24%αρ.), Χαντ 22 (17/38, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Λάανε 2 (1/9, 1 άσσος, 44%υπ.), Λόπαρ 8 (5/7, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μελλές 6 (2/3, 4 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 55%υπ., 27%αρ.), Παπαδόπουλος, Ρούσσης 1 (1 μπλοκ), Μπέλος, Σπυριούνης 10 (9/16, 1 μπλοκ, 41%υπ., 24%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4π. (3 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοβ 10 (10/23), Ανδρεόπουλος 11 (9/21, 2 άσσοι, 50%υπ., 12%αρ.), Πανταλέων 7 (5/8, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 30 (24/39, 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 28%υπ.), Πελεκούδας 10 (6/18, 1 μπλοκ, 3 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 64%υπ., 27%αρ.), Γαλλιώτος, Παλαιολόγος 3 (3/6).