16 Δεκεμβρίου 2020

Ήττα από Ρεάλ

Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης 93-97

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε εντός έδρας από την Real Madrid με 97-93 έπειτα από δύο παρατάσεις σε αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague.
Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 27 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 18 .

Η Real Madrid ξεκίνησε το ματς με ένα 4-0, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να «απαντά» με ένα σερί 6-0 για το 6-4 του 3’. Στο 5’ οι «πράσινοι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 11-6 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 11-11 στο 7’. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 15-14, ενώ στο 12’ η Real Madrid ξέφυγε με 23-17. Οι «πράσινοι» πέτυχαν να μειώσουν σε 23-22 στο 15’ πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 33-29 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο 21’ η Real Madrid ξέφυγε με 38-29 και με 43-31 στο 23’. Οι Ισπανοί έδειξαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 25’ έκαναν το υπέρ τους 47-33 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 56-48. Στο 31’ οι «πράσινοι» μείωσαν σε 56-50 και στο 32’ σε 60-58. Στο τελευταίο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 68-66 αλλά ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι δύο ομάδες δεν έλυσαν τις διαφορές τους και με το σκορ στο 79-79 η αναμέτρηση πήγε σε δεύτερη παράταση όπου η Real Madrid έφτασε στη νίκη με 97-93.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79, 93-97.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 6, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (3), Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27 (4), Γουάιτ 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 13, Σαντ-Ρος 4.

Real Madrid (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18 (2), Φερνάντες 1, Αμπάλντε 19 (1), Λαπροβίτολα, Ντεκ 6, Γκαρούμπα, Κάρολ 11 (1), Ταβάρες 20, Γιουλ 6, Τόμπκινς 12 (2), Τέιλορ.