7 Δεκεμβρίου 2020

Νίκη στο μπάσκετ

Ιωνικός Νικαίας - Παναθηναϊκός 53-79

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε άνετα εκτός έδρας του Ιωνικού Helenic Coin με 79-53 σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ντίνος Μήτογλου με 12.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και στο δεύτερο λεπτό προηγήθηκαν με 7-0, με το «τριφύλλι» να απαντά και να προσπερνά με 9-7 στο 4’. Το «πράσινο» σερί έφτασε στο 14-0 για το 14-7 του πέμπτου λεπτού. Η διαφορά έφτασε στο +9 στο 9’ (12-21) πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 21-14.

O Ιωνικός Helenic Coin κατάφερε να μειώσει σε 25-23 στο 14’, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ «απάντησε» με ένα επιμέρους 10-0 για το 35-23 του 17’. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-28 και στο 21’ έγινε το 43-28. Στο 24’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 17 πόντους διαφορά (47-30), ενώ στο 29’ έφτασε μέχρι το +19 (39-58).

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 60-41 και στο 31’ ξέφυγε με 64-41. Η συνέχεια του ματς είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει εύκολα στη νίκη με 79-53.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-40, 41-60, 53-79

Ιωνικός Helenic Coin (Αγγέλου): Σμιθ 15 (1), Πριντζέτ, Χάμοντς 5 (1), Χόλογουελ 12 (1), Τουντζιαράκης, Πετρόπουλος, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 11 (1), Μουχαμίν, Χουγκάζ 10,

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 8 (1), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 2, Κασελάκης 4, Βουγιούκας 1, Καλαϊτζάκης 6, Φόστερ 5 (1), Νέντοβιτς 18 (3), Γουάιτ 4, Μήτογλου12, Μπέντιλ 6.