28 Ιανουαρίου 2022

Ευρωπαϊκή ήττα στο βόλεϊ γυναικών

Παναθηναϊκός - Τενερίφη 2-3 σετ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού έπαιξε αποδεκατισμένη καθώς της έλειπαν οι τρεις βασικές ξένες της λόγω Covid ωστόσο παρόλα αυτά κοίταξε την Τενερίφη στα μάτια και λύγισε στο τάι μπρέικ με 2-3.

Ο ΠΑΟ κατάφερε και βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με σχήματα που δεν έχει ξαναπαίξει και έδειξε ότι είναι ζωντανός για την ρεβάνς της Τρίτης στην Ισπανία.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε  το ματς με όχι τις καλύτερες  δυνατές προϋποθέσεις καθώς διαγνώστηκαν με Covid οι τρεις ξένες του, Τζένιφερ Κρος, Μαργκαρίτα Στεπανένκο και Μάρετ Γκροθούες.

Οι «πράσινες» έπαιξαν με μια ομάδα που βασιζόταν σε ελληνίδες παίκτριες  και την Μανωλίνα Κωνσταντίνου να παίζει για μεγάλο χρονικό διάστημα παρόλο το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε.

Μάλιστα αγωνίστηκε για πρώτη φορά και η Βραζιλιάνα Μπραμπίλια που κλήθηκε να έχει μεγάλη συμμετοχή παρότι δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα.

Στο πρώτο σετ οι «πράσινες»  παρά τις απουσίες ήταν κοντά στο σκορ και μάλιστα ήταν μπροστά στο σκορ με 9-8 στην αρχή. Ωστόσο μια σειρά λαθών από πλευράς «τριφυλλιού» έφερε τις φιλοξενούμενες μπροστά με 14-20 και τελικά έχασε το σετ με 16-25.

Σε ότι αφορά το δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυναμικά και πήρε προβάδισμα με 7-3 και εν συνεχεία με 9-5 με πολύ ενέργεια και όρεξη σε όλες τις φάσεις από τις «τριφυλλοφόρες». Με απόλυτη προσήλωση και συγκέντρωση ο ΠΑΟ αγκάλιασε το σετ και το πήρε με μεγάλη ευκολία με 25-12.

Το τρίτο σετ βρήκε τις φιλοξενούμενες μπροστά με 8-11 λίγο πριν από τα μισά του ωστόσο οι «πράσινες» με ένα μεγάλο σερί της Χαντάβα το έφερε στα ίσα με 15-15 . Ο ΠΑΟ από εκείνο το σημείο έπαιξε με μυαλό και εξυπνάδα, είχε την Κωνσταντέλλου σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να ξεφύγει ποτέ στο σκορ. Το «τριφύλλι» είχε την ψυχραιμία και πήρε το σετ με 29-27 και έκανε το 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα και πάλι για τις πράσινες» που πήραν προβάδισμα με 6-4 ωστόσο η κούραση και τα λάθη έφεραν τον αντίπαλο και πάλι μπροστά στο σκορ με 19-22 και τελικά η Τενερίφη το κατέκτησε με 22-25.

Στο τάι μπρέικ η Τενερίφη ήταν μπροστά με 2-5 στην αρχή του σετ και με 7-10 στην συνέχεια του. Τελικά οι φιλοξενούμενες το κατέκτησαν με 12-15 ωστόσο όλα είναι ανοιχτά στον επαναληπτικό.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 14-16, 14-21, 16-25

2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-2, 25-12

3ο σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 29-27

4ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 21-25

5ο σετ: 2-5, 7-10, 9-12, 12-15

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και της Λαγκούνα προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-12, 29-27, 21-25, 12-15) σε 120'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 12 (10/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 11 (9/30 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 52% άριστες), Παπαφωτίου 9 (1/2 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 4 (3/16 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 21 (19/54 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. - 33% άριστες), Μεταξά 1 (1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 67% υπ. - 53% άριστες), Κωνσταντέλλου 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Παπαστεργίου, Μπραμπίλα 4 (3/23 επ., 1 μπλοκ), Ξηντάρα. Τα

ΕΝΕΡΙΦΗ ΛΑΓΚΟΥΝΑ (Χουάν Ντιέγκο): Ενσουνγκιμίνα 5 (4/26 επ., 1 μπλοκ), Ζονπιέρ 13 (9/31 επ., 4 μπλοκ, 41% υπ. - 36% άριστες), Αράντα 2 (2 ασσοι), Τζόρνταν 10 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Βάγκνερ 16 (11/28 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αρεντόνδο 22 (18/49 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ. - 17% άριστες) / Γιάμπρες (λ, 59% υπ. - 51% άριστες), Μαρτίνεζ 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).