19 Ιανουαρίου 2022

Πρόκριση στο βόλεϊ γυναικών

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 2-3 σετ

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού πέτυχε ένα ηρωικό διπλό με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα «φίνα κορίτσια» νίκησαν για δεύτερη φορά φέτος τις «ερυθρόλευκες» και δείχνουν ότι βρίσκονται σε πολύ καλό αγωνιστικό ρυθμό και ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ δεν αξιοποίησε το δυνατό του στοιχείο στο μπλοκ άμυνα με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ και τελικά να το χάσει με 25-22. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά στο δεύτερο σετ με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ (17-25), ανεβάζοντας το ρυθμό του και βελτιώνοντας την αποτελεσματικότητά και το μπλοκ του.

Το τρίτο σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικό με τους γηπεδούχους να αποκτούν από νωρίς το προβάδισμα. Οι «πράσινες» με τη Χαντάβα και την Κρος να είναι αποτελεσματικές μείωσαν σε (16-14) ωστόσο τελικά έχασαν το σετ 25-20.

Στο τέταρτο σετ το «τριφύλλι» αν και βρέθηκε πίσω με 9-5, έδειξε ότι είχε ψυχικά αποθέματα και με σερί 8-0 πέρασε μπροστά 9-13 και ισοφάρισε σε 2-2 σετ (20-25).

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και την πρόκριση. «Έχτισε» μια διαφορά 9 πόντων (2-11) και «καθάρισε» το ματς.

Ο προπονητής του «τριφυλλιού» Απόστολος Οικονόμου δήλωσε: «Πρωταγωνίστριες είναι οι αθλήτριες και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Δεν τα παρατήσαμε ποτέ και αυτό κάνει μια μεγάλη ομάδα. Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλά αλλά εμείς καλύτερα. Αυτή είναι σημαντική νίκη γιατί αλλάζει το στάτους. Ο Παναθηναϊκός έχει φτιαχτεί για πρωταθλητισμό. Πρέπει να συνεχίσουμε σεμνά και ταπεινά για να φτάσουμε στους στόχους μας. Δεν ήμασταν στο level που ήθελα στο μπλοκ άμυνα στο 1ο σετ. Αυτό το κάναμε στο 4ο και 5ο σετ. Αυτά τα παιχνίδια δεν τα παίζεις αλλά τα κερδίζεις».

Η αρχηγός της ομάδας, Εύα Χαντάβα είπε: «Αρχικά θέλω να πω ένα μπράβο σε όλες τις γυναίκες που πλέον μιλάνε. Όταν κληρωθήκαμε με τον Ολυμπιακό ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο ματς. Μέτρησε η ψυχή και αυτός που το ήθελε παραπάνω. Καταθέσαμε την ψυχή μας στον αγωνιστικό χώρο. Δε θέλω να κάνω μεγάλες δηλώσεις αλλά πάμε για την πρώτη θέση πλέον. Τα ντέρμπι είναι ξεχωριστά ματς. Από εκεί και πέρα είμαστε πολύ δεμένη ως ομάδα».