22 Μαΐου 2024

Μπάσκετ ανδρών: νίκη με ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 84-66

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 84-66 του ΠΑΟΚ mateco στο ΟΑΚΑ στην πρώτη αναμέτρηση για την προημιτελική φάση του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκαν οι Μάριους Γκριγκόνις και Ντίνος Μήτογλου με 15 πόντους έκαστος.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε να προηγείται με 10-6. Στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 12-11, ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 22-18.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 22-21 στο 11’ αλλά στο 13’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 29-21 καθώς έτρεξαν ένα επιμέρους 7-0.  Στο 15’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (33-23) και στο 17’ έγινε το 39-28. Ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με σερί 7-0 για το 39-35 του 18’, με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τον Παναθηναϊκό AKTOR προηγούμενο με 46-37. Στο 21’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 50-37 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 66-50.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο 32' (71-50) με αποτέλεσμα η συνέχεια του ματς να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε τελικά σε μια άνετη επικράτηση με 84-66.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-37, 66-50, 84-66

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6 (2), Βιλντόζα 6 (2), Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι 2, Σαμοντούροβ 0, Παπαπέτρου 7 (1), Γκραντ 10 (1), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο 9, Γκριγκόνις 15 (2), Μήτογλου 15 (4), Μαντζούκας.

ΠΑΟΚ mateco (Νερατζάκης): Μακνίς 10, Τσιακμάς 3 (1), Τσαϊρέλης 4, Φρίντρικσον 2, Μαργαρίτης, Γουίλιαμς, Μίχαλακ 7 (2), Άλστον 14 (2), Πόρτερ 26 (6).