22 Μαΐου 2024

Μπάσκετ ανδρών: διπλό με ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 96-99

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 99-96 του ΠΑΟΚ Mateco στην Πυλαία στον δεύτερο προημιτελικό της Stoiximan Basket League και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 25 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 2' βρέθηκε να προηγείται με 9-4. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-10 στο 4' και στο 7' προσπέρασαν με 17-15. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους πράσινους μπροστά στο σκορ με 29-22, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 31-27 στο 13'.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έτρεξε ένα σερί 5-0 για το 36-27 του επόμενου λεπτού, ωστόσο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 37-36 στο 16'. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 49-44, όμως στο 23' οι πράσινοι προσπέρασαν με 53-49. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία στο 25' (57-53) και στο 29' ξέφυγαν με 65-57, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 67-61.

Ο ΠΑΟΚ πήρε διψήφια διαφορά πόντων  στο 33' (75-65) και στο 35' ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 81-75. Στο 38' οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 85-85 ενώ το τέλος της κανονικής διαρκείας του αγώνα βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 89-89 με αποτέλεσμα να υπάρξει παράταση.

Οι πράσινοι είχαν καλύτερες αποφάσεις στο έξτρα πεντάλεπτο και κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη νίκη στην προημιτελική φάση παίρνοντας το εισιτήριο για τους ημιτελικούς με 99-96.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-44, 67-61, 89-89, 96-99 (παρ.)

ΠΑΟΚ Mateco (Νερατζάκης): ΜακΝις 15, Φρίντρικσον 25, Μίκαλακ 16, Άλστον 15, Πόρτερ Τζ. 23, Τσιακμάς, Σχίζας, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 2, Γουίλιαμς, Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Βιλντόζα 7 (1), Γκραντ 19 (1), Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 9 (3), Μήτογλου 11 (1), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 2, Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου 7 (1), Ναν 25 (3), Λεσόρ 15