18 Οκτωβρίου 2015

Ήττα στη Ρωσία

Την ήττα με 81-70 από τη Λοκομοτίβ Κούμπαν στο Κράσνονταρ γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα του στην κανονική περίοδο της φετινής Ευρωλίγκας. Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν ο πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» με 15 πόντους, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που έγινε ο δεύτερος σε συμμετοχές παίκτης της διοργάνωσης (253), τον ακολούθησε με 14 πόντους και 5 ασίστ. Ο Νικ Καλάθης σκόραρε 13 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 5’ προηγήθηκε με 14-4 ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-17. Στο 12’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 27-19, αλλά η Λοκομοτίβ με σερί 11-2 προσπέρασαν με 30-29, πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με το σκορ στο 45-41 υπέρ των Ρώσων.

Κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα, που με την ολοκλήρωσή της βρέθηκε στους δύο πόντους (63-61). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λοκομοτίβ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με ένα επιμέρους 18-9 έφτασε στην τελική επικράτηση με 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-41, 63-61, 81-70

Λοκομοτίβ Κούμπαν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 14(2), Σίνγκλετον 16(1), Ντρέιπερ 7(1), Κλαβέρ 13(2), Μπίκοφ 2, Ζοζούλιν 2, Βορόνοφ 7(1), Ζούμπκοφ, Φεσένκο 8, Μπρόκχοφ 4(1)

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 4, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 7(1), Ραντούλιτσα 15 Φελντέιν 9(1), Διαμαντίδης 14(3), Γκιστ 4, Καλάθης 13(2), Κούζμιτς 2