25 Ιανουαρίου 2016

Νίκη στο ανδρικό βόλεϊ

Παναθηναϊκός - Κηφισιά 3-1 σετ

Σπουδαία νίκη με 3-1 σετ πέτυχε ο Παναθηναϊκός Α.Ο. κόντρα στην Κηφισιά στο κλειστό του Πανελληνίου, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague “Πάμε Στοίχημα”. Η ομάδα μας αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0, στα δύο σετ που ακολούθησαν διατηρούσε συνέχεια το προβάδισμα και κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Στο 4ο σετ οι εναλλαγές στο σκορ διαδεχόταν η μία την άλλη. Η ομάδα μας, ενώ βρέθηκε να προηγείται με 16-15, έμεινε πίσω, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή πετυχαίνοντας 6 πόντους έναντι ενός του Παναθηναϊκού. Τότε έγινε το 17-21, αλλά το αποτελεσματικό μπλοκ και οι καλές επιθέσεις σε συνδυασμό με την πολύ καλή εμφάνιση του 20χρονου ακραίου Άλβι Σούρδι, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως βασικός, έφεραν την ομάδα μας και πάλι μπροστά στο σκορ με 22-21. Από και πέρα, η αποφασιστικότητα των παικτών μας και η εμψύχωση του κόσμου ήταν αρκετές ώστε να τελειώσει το σετ με 25-23 και ο Παναθηναϊκός Α.Ο. να πραγματοποιήσει καθοριστικό βήμα για την είσοδο στην “4άδα”. Από το παιχνίδι ξεχώρισε η εντυπωσιακή φάση όπου ο Σούρδι έβγαλε άμυνα με “ψαλιδάκι”, φτάνοντας μέχρι τις διαφημιστικές πινακίδες του γηπέδου, με τον κόσμο να ενθουσιάζεται με αυτή την ενέργεια και τον πόντο στην εξέλιξη της φάσης να καταλήγει στην ομάδα μας. Μετά το τέλος του αγώνα, ξεχώρισαν οι δηλώσεις στήριξης της Θύρας 13 από τον προπονητή μας Δημήτρη Ανδρεόπουλο.

Τα σετ: 17-25, 25-20, 25-19, 25-23

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 20 (14/21 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 63% υπ - 33% άριστες), Φερρέιρα 21 (16/40 επ, 5 μπλοκ), Κανέλλος 8 (8/11 επ), Πανταλέων 6 (2/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σούρδι 14 (11/20 επ, 3 μπλοκ, 69% υπ - 50% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 63% υπ - 42% άριστες), Παπαδόπουλος, Μπέλλος 1 (1/3 επ).