3 Δεκεμβρίου 2016

Ήττα στην Ευρωλίγκα

Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 72-57

Την πέμπτη του ήττα έπειτα από δέκα αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς έχασε εκτός έδρας από τη Μπαρτσελόνα Lassa με 72-57. Πρώτοι σκόρερ των  «πράσινων» ήταν οι Τζέιμς Φελντέιν και Νικ Καλαθης με 13 πόντους.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στην πρώτη του περίοδο, με τη Μπαρτσελόνα Lassa να ξεφεύγει με 15-11 στο 7’ και τον Παναθηναϊκό, να ισορροπεί και να ισοφαρίζει σε 19-19 με τη λήξη της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 23-22 στο 13’, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 8-0 ξέφυγαν με 30-23 στο 16’, ενώ στο 17’ το σκορ έγινε 33-25 υπέρ τους.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-31 υπέρ των Καταλανών, ενώ στο 26’ ξέφυγαν με διαφορά δέκα πόντων (50-40) και στο 28’ με 15 (55-40). Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τη Μπαρτσελόνα Lassa προηγούμενη με 57-50. Τελικά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατέκτησαν τη νίκη με σκορ 72-57.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-31, 57-50, 72-57

Μπαρτσελόνα Lassa (Μπαρτζώκας): Ράις 10 (2), Χολμς, Ντόλμαν, Ντόρσεϊ 4, Κλαβέρ 7 (1), Βεζένκοφ 12 (2), Όλεσον 6 (2), Κόπονεν 5 (1), Ρένφρο 6, Περπέρογλου 6 (2), Τόμιτς 16.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγλετον 12, Νίκολς 6, Ρίβερς 7, Τζέιμς 2, Φώτσης, Παππάς 4, Φελντέιν 13 (3), Γκάμπριελ, Μπουρούσης, Καλάθης 13 (1).