4 Δεκεμβρίου 2016

Νίκη το μπάσκετ γυναικών

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Δάφνη Αγ. Δημητρίου 64-42

Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. επικράτησε άνετα με 64-42 του Α.Ο. Δάφνης Αγίου Δημητρίου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, πετυχαίνοντας την 5η του νίκη σε 7 παιχνίδια.

Στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα μας προηγήθηκε 6-4 με τη Μούλη. Η Έιβερι έκανε το 8-4 και το τρίποντο της Δίελα στη συνέχεια με 5 προσωπικούς της πόντους το 15-12 σκόρ με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίδος και το 17-12 με την έναρξη του 2ου. Η Έιβερι διαμόρφωσε το 25-20 και η Χάμπτον το 27-20. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το σκορ να είναι 30-27. Η τρίτη περίοδος δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγική για τις δύο ομάδες και ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 2 πόντους (39-37).

Η τελευταία περίοδος ήταν η καλύτερη για τις παίκτριες του Πέτρου Πρέκα, με το επιμέρους σκορ να είναι 25-5. 4 πόντοι της Έιβερι έκαναν το 43-37 και η ομογενής γκαρντ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (47-39). Η Καλαμπάκου έδωσε αέρα 10 πόντων (49-39). Χάμτον και Μούλη διαμόρφωσαν το 55-39, με τον αγώνα να τελειώνει με 64-42 και την ομάδα μας να πετυχαίνει σημαντική νίκη ενόψει της συνέχεια του πρωταθλήματος.