20 Απριλίου 2018

Ισοφάρισε η Ρεάλ 1-1

Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης 82-89

Το 1-1 στην προημιτελική σειρά της Euroleague πραγματοποίησε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με 82-89. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 20 πόντους, ενώ ο Άντριαν Πέιν συμπλήρωσε ακόμη 13.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του και απόρροια αυτού ήταν το ισόπαλο σκορ στο 4’ (7-7). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και στο 6’ κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα της τάξης των οκτώ πόντων (15-7). Ωστόσο, η Ρεάλ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά (18-16 στο 9’), πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 21-16. Στο 13’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν να ισοφαρίσουν εκ νέου σε 21-21 και στο 14’ να προσπεράσουν με 25-23. Στο 16’ το «τριφύλλι» προηγήθηκε εκ νέου με 29-28 και έκλεισε το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 40-36.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 21’ να ξεφύγουν με 46-39, αλλά και πάλι η Ρεάλ απάντησε άμεσα μειώνοντας σε 46-44 στο 23’ και ισοφαρίζοντας σε 46-46 στο επόμενο λεπτό. Οι Μαδριλένοι κατάφεραν στο 25’ να προσπεράσουν με 52-49 και στο 27’ με 57-51 με τους «πράσινους» να απαντούν με ένα επιμέρους 4-0 μειώνοντας σε 57-55, πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου με  68-61. Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι ωστόσο η Ρεάλ κατάφερε να φτάσει τελικά στη νίκη με 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 40-36, 61-68, 82-89

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (1), Ρίβερς, Τζέιμς 20 (2), Πέιν 13, Παππάς 1, Ντένμον 8 (2), Γκιστ 5, Βουγιούκας, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 4, Καλάθης 12 (1), Αντετοκούνμπο 5

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 2, Ραντλ, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 10 (1), Ντόντσιτς 8, Ρέγες 18 (2), Αγιόν 8, Γιούστα, Κάρολ 17 (4), Ταβάρες 2, Τόμπκινς 12 (3), Τέιλορ 8 (1)