24 Απριλίου 2018

Ήττα στο κύπελλο βόλεϊ

Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-2 σετ

Ήττα με 3-2 σετ για τον Παναθηναϊκό στον 2ο ημιτελικό του Κυπέλλου με αντίπαλο τον Ηρακλή σε ένα ματς που έσπασαν καρδίες και διήρκησε κάτι λιγότερο από 3 ώρες. Το Τριφύλλι δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη-πρόκριση παρόλο που προηγήθηκε με 2-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στα 2 πρώτα σετ τα οποία κατέκτησε δίκαια. Στο πρώτο αν και είχε προβάδισμα 3 πόντων στο 1ο σετ μπολ, επέτρεψε στον Ηρακλή να επανέλθει κερδίζοντας το τελικά με 32-34. Στο 2ο η επικράτηση ήταν πιο άνετη με τους πράσινους να παίρνουν μεγάλη διαφορά από το ξεκίνημα και να κατακτούν το σετ σε χαλαρούς ρυθμούς με 17-25. Ανεβασμένος ο Ηρακλής στο 3ο σετ, είχε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε όπου ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε, είχε ματς μπολς αλλά δεν κατάφερε να πάρει τον πολυπόθητο πόντο χάνοντας με 36-34. Ίδια εικόνα στο 4ο σετ με τον ΠΑΟ να μην αξιοποιεί τα ματς μπολς του και να ηττάται με 32-30. Η κούραση ήταν έκδηλη για τους παίκτες του Ανδρεόπουλου στο τάι μπρεικ με τα ψυχικά αποθέματα λιγοστεύουν από την υπερπροσπάθεια με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ να χάσει το 5ο και τελευταίο σετ.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Α.Ο., Σωτήρης Πανταλέων δήλωσε:

«Δεν τα καταφέραμε. Αν θες να πάρεις τη νίκη πρέπει να τελειώσεις τα ματς μπολ που σου δίνονται. Ο Ηρακλής είχε περισσότερες δυνάμεις από εμάς και νίκησε δίκαια. Μας έχει συμβεί και άλλες φορές αυτό. Δεν μπορούμε μάλλον να τελειώνουμε τα παιχνίδια. Πρέπει να κάνεις και εσύ κάτι, δεν πρέπει να περιμένεις από τον αντίπαλο να χάσει το παιχνίδι από μόνος του. Δεν έρχεσαι σε μία διοργάνωση για να χάσεις, όμως όπως έχω ξαναπεί δεν είχαμε βλέψεις για το Κύπελλο. Έχουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι την Πέμπτη και πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι».

Πλέον οι πράσινοι συγκεντρώνονται και πάλι στη μάχη των play outs καθώς αντιμετωπίζουν τη Νίκη Αιγινίου, εκτός έδρας, την Πέμπτη 26/4, για την 5η αγωνιστική.

Τα σετ: 32-34, 17-25, 36-34, 32-30, 15-10

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Δρογκάρης 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 23 (22/37 επ., 1 άσσος, 70% υπ.), Μπατατζίμ 16 (13/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ.), Μπέλος 12 (10/33 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 13 (7/14 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 15 (10/14 επ., 5 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 50% υπ.), Ανδρεόπουλος 5 (5/6 επ., 67% υπ.), Ρουσόπουλος