13 Απριλίου 2018

Νίκη στο μπάσκετ

Ρέθυμνο - Παναθηναϊκός 69-103

Την 22η νίκη του έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας εκτός έδρας του Ρεθύμνου Cretan Kings με 103-69. Πρώτος σκόρερ των "πράσινων" ήταν ο Ίαν Βουγιούκας με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 15. Μετά και από αυτή τη νίκη της, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στο πρώτο του δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να το ολοκληρώνει προηγούμενος με 23-21. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά τη δεύτερη περίοδο, στο 12’ ξέφυγαν με 29-21, ενώ στο 14’ πήραν διψήφια διαφορά (26-39). Στο 15’ η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (26-41) και στο 17’ τους 19 (31-50), πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 58-39. Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην επανάληψη, όπου ξέφυγε με 73-42 στο 26’. Ακολούθως, η διαφορά ανήλθε στο +35 στο 29' (46-81), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 81-48.  Οι «πράσινοι» διατηρούσαν ένα προβάδισμα της τάξης των 30 πόντων καθ’ όλη τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου φτάνοντας τελικά στη νίκη με 103-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 39-58, 48-81, 69-103

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 4, Κόττας 2, Χριστοδούλου 4, Μούντι 32 (4), Γιαννόπουλος 14 (4), Άρμστεντ 4, Στεφανίδης, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λι 9, Χόμπσον

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 12 (2), Γκιστ 10 (1), Γκάμπριελ 13 (3), Καλάθης 4, Αντετοκούνμπο 11 (1), Παππάς 12, Βουγιούκας 17, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 15 (2), Όγκαστ, Μήτογλου 3