2 Οκτωβρίου 2018

Νίκη με Χίμκι

Παναθηναϊκός - Χίμκι 90-63

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβλήθηκε της Χίμκι με 90-63 στον δεύτερο ημιτελικό του Τουρνουά  «Παύλος Γιαννακόπουλος» και προκρίθηκε στον αυριανό Τελικό (28/9, 20.30). Εκεί θα συναντήσει την Φενερμπαχτσέ, η οποία επικράτησε με 94-92 της Μακάμπι FOX Τελ Αβίβ στην παράταση.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ντεσόν Τόμας με 14.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 7’ βρέθηκε να προηγείται με 14-9, πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ ισόπαλο (19-19). Το «τριφύλλι» διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε με το υπέρ του 40-34. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 56-38 στο 26’, όμως η Χίμκι απάντησε με ένα σερί 8-0 για το 56-46 του 28’, πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 62-50. Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι στη συνέχεια, στο 36’ ξέφυγαν με 78-58 και πήραν τελικά τη νίκη με

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 40-34, 62-50,  90-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/6 τρίποντα), Λάνγκφορντ 12 (2/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ σε 10 λεπτά), Λάσμε 6, Σακελλαρίου, Παπαπέτρου 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παππάς 8 (1), Γκιστ 13, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 5, Λοτζέσκι, Καλάθης 1 (0/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 20 λεπτά), Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 3

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 16 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη σε 27 λεπτά), Μποστ 2 (1/8 σουτ), Κρόκερ 8 (3/11 σουτ), Βιάλτσεφ, Ζαϊτσεφ, Μάρκοβιτς 8 (2), Μόνια 3 (1), Γκιλ 2 (6 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ, Τζένκινς 3 91), Τόμας 13 (1), Μίκι 8 (7 ριμπάουντ)