21 Οκτωβρίου 2018

Νίκη με Λαύριο

Παναθηναϊκός - Λαύριο 108-63

Την τρίτη του νίκη έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League κατέκτησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικρατώντας με 108-63 του Λαυρίου Aegean Cargo στο ΟΑΚΑ. Στον συγκεκριμένο αγώνα σκόραραν και οι δώδεκα «πράσινοι» της αποστολής, με τους Νίκο Παππά και Ντίνο Μήτογλου να έχουν από 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 9-0, ενώ στο 4’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (13-2). Το «τριφύλλι» ξέφυγε με 16 πόντους διαφορά στο 9’ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 29-10! Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι» πήραν αέρα 22 πόντων (32-10), ενώ στο 13’ έγινε στο 41-13!

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ προηγούμενο με 62-23 και στο 23’ η διαφορά έφτασε στο +40 (67-27) και όπως είναι εύκολα αντιληπτό η συνέχεια απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 82-41 και ο αγώνας με 108-63

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 62-23, 82-41, 108-63

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 12 (1), Λάσμε 4, Μήτογλου 15 (1), Λεκαβίτσιους 12 (2), Λάνγκφορντ 7 (1), Παπαγιάννης 6, Γκιστ 8 (1), Παππάς 15 (3), Καλάθης 7 (1), Βουγιούκας 5, Αντετοκούνμπο 9 (1)

Λαύριο Aegean Cargo (Σερέλης): Λούντζης, Μιλόσεβιτς 10 (1), Λαμπ 7 (1), Μέλσον 10 (2), Οντιάσε 2, Μαστρογιαννόπουλος 10 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Περράκης 3 (10, Κακλαμανάκης 6, Νίξον, Κουζέλογου 8, Τζόουνς 5 (1)