10 Απριλίου 2019

Αποκλεισμός στο βόλεϊ

Παναθηναϊκός - Κηφισιά 1-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά της Volleyleague στα πλέι οφ  αφού γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ από την Κηφισιά στο κλειστό της Κυψέλης.

Οι «πράσινοι»  δεν τα κατάφεραν τη δεδομένη χρονική στιγμή κόντρα στον αξιόλογο αντίπαλο τους ωστόσο το χειροκρότημα των 700 και πλέον οπαδών τους στο τέλος του παιχνιδιού λέει πολλά.

Σε μία δύσκολη και μεταβατική χρονιά ο ΠΑΟ έκανε μια καλή πορεία τερματίζοντας στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου και στην πέμπτη συνολικά .

Το «τριφύλλι» είχε την (βασική)  ομάδα με το μικρότερο μέσο όρο ηλικίας και έδειξε ότι το μέλλον της ανήκει. Άλλωστε είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα βρίσκει την «υγεία» της σε οικονομικό και διοικητικό επίπεδο ενώ και σε αγωνιστικό , δεν πρέπει να λησμονείται ότι πέρυσι τερμάτισε στην 10η θέση.

Στο αγωνιστικό μέρος στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ μπήκε καλά πήρε πολλούς πόντους από το μπλοκ του και ήταν μπροστά αρχικά με 10-9 και εν συνεχεία με 16-13.

Η Κηφισιά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με 17-17 όμως ο ΠΑΟ ξαναπήρε εκ νέου το προβάδισμα και τελικά κατέκτησε το σετ με 25- 23.

Σε ότι αφορά το δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 6-9 και κατόπιν πήραν σοβαρό προβάδισμα με 7-12.Η Κηφισιά τελικά κατέκτησε το σετ αφού είχε συνεχώς τον έλεγχο του με 17 -25  ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ  το «τριφύλλι» έμεινε πίσω με 5-8 ,  9-13 και  κατόπιν 11-17. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟ δεν το έβαλε κάτω και πλησίασε σε 17-18 όμως δεν μπόρεσε να …σώσει το σετ και το έχασε με 22-25.

Από κει και πέρα στο τέταρτο σετ το «τριφύλλι έμεινε πίσω με 6-9 και στη συνέχεια με 13-16. Ο ΠΑΟ δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς που  έληξε με 19 -25 και  έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 1-3.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 2 άσσοι, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 17-25, 22-25, 19-25) σε 105΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (2/2επ.), Γιορντάνοφ 15 (12/28επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαρ. 3 (2/16, 1 μπλοκ, 55%υπ., 25%αρ.), Πανταλέων 6 (5/9επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 23 (19/34επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 19%υπ., 10%αρ.), Πελεκούδας 6 (5/8, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 63%υπ., 32%αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 13 (12/34, 1 άσσος, 80%υπ., 47%αρ.), Ρεκ 7 (4/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 18 (17/31επ., 1 άσσος), Λάανε 10 (9/16, 64%υ., 32%αρ