7 Απριλίου 2019

Ήττα στο βόλεϊ ανδρών

Κηφισιά - Παναθηναϊκός 3-2 σετ

Ο Παναθηναϊκός λύγισε με 3-2 σετ (25-15, 23-25, 28-26, 20-25, 15-12) από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο και πλέον καλείται να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά σε τρίτο ματς στο κλειστό της Κυψέλης.

Ο ΠΑΟ έφτασε πολύ κοντά να τελειώσει το ματς ωστόσο έχασε στις λεπτομέρειες και θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά σε λίγα 24ωρα στην Κυψέλη με την βοήθεια του κόσμου του.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε στις ανάγκες του αγώνα και το έχασε σχετικά εύκολα με 25-15.

Ωστόσο στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αφυπνίστηκαν και μετά από το 10-8 στην αρχή πήραν μικρό προβάδισμα το οποίο κράτησαν ως το τέλος και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ καθώς το κατέκτησαν με 23-25.

Το τρίτο σετ ήταν για γερά νεύρα καθώς οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με 15-14 και 18-18 και τελικά το κατέκτησαν με 28-26.

Ο ΠΑΟ επανήλθε στο τέταρτο σετ αφού είχε προβάδισμα με 10-15 και τελικά κατέκτησε το σετ με  20-25  οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Σε ότι αφορά το σετ που … έκρινε το ματς  ο ΠΑΟ ήταν μπροστά με 5-8 αλλά τελικά λύγισε και το έχασε με 15-12.

Στις εξέδρες περισσότεροι από 100 οπαδοί του Παναθηναϊκού συμπαραστάθηκαν δυναμικά  στο «τριφύλλι» και αποθέωσαν τους παίκτες και πλέον οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους εντός της εβδομάδας με την ομάδα από τα βόρεια προάστια.

Σε δήλωση του στο www.panathinaikos1908.gr ο τεχνικός της ομάδας Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε «Ήταν ένα πολύ γέρο παιχνίδι , έτσι όπως είναι πάντα τα ματς με την Κηφισιά.

Φτάσαμε στο τάι μπρέικ και εκεί είναι όλα πιθανά αφού μία δύο ενέργειες μπορούν να αλλάξουν τη ροή του , δηλαδή μια άμυνα ,μια κόντρα επίθεση , τις οποίες και έκανε η Κηφισιά.

Εμείς πλέον προετοιμαζόμαστε για το τρίτο παιχνίδι που είναι στην έδρα μας και πρέπει να το πάρουμε».