14 Νοεμβρίου 2020

Ήττα στην Ευρωλίγκα

Παναθηναϊκός - Anadolu Efes 77-80

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε εντός έδρας από την Anadolu Efes με 80-77 σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Σέλβιν Μακ με 18 πόντους, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης προσέθεσε ακόμη 16. Για το «τριφύλλι» δεν αγωνίστηκαν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Ζακ Όγκαστ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ προηγήθηκε με 7-4, ενώ στο 6’ έκανε το 14-9. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 8’ (18-18) και το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 22-21.

Στο 11’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 27-21 και στο 15’ έκανε το 33-26, όμως δύο λεπτά αργότερα η Anadolu Efes μείωσε σε 33-31. Το «τριφύλλι» έφτασε στο +7 (40-33) στο 19’ πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 40-36. Στο 23’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (44-43) και στο 26’ προσπέρασαν με 50-48, ενώ στο 29’ ξέφυγαν με πέντε πόντους διαφορά (52-57). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Anadolu Efes προηγούμενη με 59-54. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στην τελευταία περίοδο και παρά τις προσπάθειες των «πράσινων» έφτασαν τελικά στη νίκη με 80-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-36, 54-59, 77-80

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 18 (3), Παπαγιάννης 16 (1), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 12 (1), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 6, Ουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7, Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 5

Anadolu Efes (Αταμάν): Μπουμπουά, Σίνγκλετον, Μπαλμπάι 9 (1), Μόερμαν 7, Τουντσέρ 5 (1), Πλάις 8, Μίτσιτς 33 (5), Άντερσον 6, Σιμόν 12 (1)