22 Νοεμβρίου 2020

Νίκη με Κολοσσό

Παναθηναϊκός - Κολοσσός H Hotels 90 - 67

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκαμψε εύκολα με 90-67 την αντίσταση του Κολοσσού H Hotels στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League.

Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 19 πόντους, ενώ ο Μπεν Μπέντιλ προσέθεσε ακόμη 12.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν «νωθρά» τον αγώνα σε ό,τι αφορά το επιθετικό κομμάτι με αποτέλεσμα στο 5’ το σκορ να είναι 6-4 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και πέτυχαν να ξεφύγουν με 17-4 στο 7’ τρέχοντας ένα σερί 11-0, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-12.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 25-18 στο 11’, όμως στο 14’ έγινε το 34-20 υπέρ του «τριφυλλιού». Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 14 πόντους διαφορά (44-30).

Ο Κολοσσός H Hotels μείωσε σε 46-35 στο 22’ με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να «απαντά» άμεσα για το 51-35 του 23’. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν εκ νέου τη διαφορά στους δέκα πόντους στο 24’ (51-41), ενώ στο 27’ μείωσαν σε 55-47!

Στο 28’ οι «πράσινοι» κατάφεραν να επιστρέψουν στο +14 (61-47), πριν το φινάλε της περιόδου με το σκορ στο 65-50. Ουσιαστικά η έκβαση της αναμέτρησης είχε κριθεί με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να παίρνει αέρα 21 πόντων στο 34’ (74-53) και να φτάνει άνετα στην τελική επικράτηση με 90-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-30, 65-50, 90-67

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 5 (1), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 8, Παπαπέτρου 10 (2), Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης 7, Νέντοβιτς 19 (4), Γουάιτ 4, Μήτογλου 8 (1), Μπέντιλ 12 (2), Σαντ-Ρος 6.

Κολοσσός H Hotels (Καντζούρης): Καμαριανός, Ξανθόπουλος 4 (1), Άρτις 14 (1), Άντριτς 15 (3), Λιάπης 3 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 11, Ζάρας 12 (4), Τούμπα 4, Γκόινς 4 (1).