1 Νοεμβρίου 2020

Ήττα στο βόλεϊ γυναικών

Παναθηναϊκός - Α.Ο. Θήρας 1-3 σετ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού ηττήθηκε με 1-3 σετ (23-25, 25-23, 21-25,19-25) από τον ΑΟ Θήρας στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Η ανωτερότητα της ομάδας της Σαντορίνης δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στα κορίτσια του Παναθηναϊκού παρόλες τις προσπάθειές τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και έμεινε πίσω στην αρχή του σετ με 4-9 ενώ οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το προβάδισμα με 16-21.

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια του «τριφυλλιού το σετ δεν γύρισε και τελικά το κατέκτησε ο ΑΟ Θήρας με 23-25.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε κεφάλι στο σκορ με 11-9 και εν συνεχεία με 18-16. Το σετ ήταν συναρπαστικό μέχρι το τέλος και ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία ισοφαρίζοντας τελικά σε 1-1 και 26-24.

Αναφορικά με το τρίτο σετ  ο ΠΑΟ ήταν πίσω με 10-11  ωστόσο στην πορεία κατάφερε και πήρε κεφάλι στο σκορ με 17-14. Παρόλα αυτά σε κάποια κρίσιμα σημεία ο ΠΑΟ δεν ήταν ψύχραιμος και έχασε τελικά το σετ με 21-25.

Σε ότι αφορά το τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά με 2-7 και 17-22 στη συνέχεια.  Οι τελευταίοι πόντοι δεν άλλαξαν τη ροή του ματς και έτσι ο ΠΑΟ έχασε το σετ με 19-25.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Δερμάτης): Χουντέκοβα 17 (13/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 71% υπ. - 57% άριστες), Κοσμά 7 (6/24 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 40% άριστες), Νεΐκοβα 6 (1/3 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 18 (12/28 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Μεταξά 3 (0/11 επ., 3 μπλοκ), Σάντσεζ 11 (8/19 επ., 3 άσσοι) / Λεωνίδου (λ, 67% υπ. - 39% άριστες), Πασσιάλ, Τσιτσιγιάννη 2 (2/5 επ.).