26 Οκτωβρίου 2020

Νίκη με Λάρισα στο μπάσκετ

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Λάρισα Bread Factory 69-60

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Basket League ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς επικράτησε της Λάρισας Bread Factory στο ΟΑΚΑ με 69-60.

Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Λεωνίδας Κασελάκης με 10.

Εκτός αποστολής για τους «πράσινους» έμειναν οι τραυματίες Ιωάννης Παπαπέτρου και Ίαν Βουγιούκας καθώς και ο Νεμάνια Νέντοβιτς για λόγους ξεκούρασης.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου της αναμέτρησης o ΕΣΑΚΕ βράβευσε τον κ. Γιώργο Πατούλη, Περιφερειάρχη Αττικής για την προσφορά του στο άθλημα του μπάσκετ. Την τιμητική πλακέτα στον κ. Πατούλη απένειμε εκ μέρους του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ ο κ. Παναγιώτης Τριαντόπουλος, πρόεδρος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά το ματς και στο 4’ βρέθηκαν να προηγούνται με 6-4. Στο 7’ οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 13-11 και αυτό ήταν το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 8-0 για το 21-13 του 12’, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 23-20 στο 16’, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου πλησίασαν στον πόντο (31-30). Στο 24’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων (42-32), όμως η Λάρισα Bread Factory αντέδρασε και μείωσε σε 42-40 στο 25’.  Μάλιστα, στο 27’ οι Θεσσαλοί έφεραν το ματς στα ίσια (43-43), με το «τριφύλλι» να αντιδρά και στο 29’ να ξεφεύγει με 51-43.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 51-44 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέβασαν στροφές με την έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου και στο 34’ ξέφυγαν με 60-49. Τελικά, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στη νίκη με 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 22, Μποχωρίδης 3, Όγκαστ 8, Δίπλαρος, Κασελάκης 10 (1), Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 4, Σάικς 7 (1), Γουάιτ 4, Μήτογλου 5, Μπέντιλ 4, Σαντ-Ρος

Λάρισα Bread Factory (Γαβριήλ): Μπράουν 8 (1), Γκούντγουιν 16, Γουέμπ 4, Ρας 11 (3), Κόττας, Σμιθ 16 (2), Καμπερίδης, Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 3 (1).