11 Οκτωβρίου 2020

Ήττα από οσφπ

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Ολυμπιακός 71-78

Την πρώτη του ήττα έπειτα από δύο αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς έχασε εντός έδρας από τον Ολυμπιακό με 78-71.

Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Μάρκους Φόστερ με 15 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 14.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στον αγώνα σε σχέση με το νευρικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 6-0 στο 4’, με τους «πράσινους» να πετυχαίνουν τους πρώτους τους πόντους στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 7’ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 14-5, ενώ στο 8’ πήραν διψήφια διαφορά πόντων (7-19).

Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 22-12 και στο 14’ ξέφυγε με 33-18. Το 16’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 37-27 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 44-35.

Το «τριφύλλι» μείωσε σε 46-40 στο 22’, όμως ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 58-44 στο 25’.  Στο 28’ οι «πράσινοι» έριξαν ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (53-61) και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 5 (57-62).

Στο 31’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πλησίασε σε 62-58, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν αέρα 8 πόντων στο 36’ (60-70). Τελικά, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 6, Όγκαστ 7, Παπαπέτρου 14 (1), Κασελάκης 7 (1), Φόστερ 15 (2), Νέντοβιτς 9 (1), Σάικς, Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 1, Σαντ-Ρος 5.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 7, Σπανούλης 8 (1), Σλούκας 6 (1), Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 9 (1), Πρίντεζης 17 (1), Παπανικολάου 3, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5, ΜακΚίσικ 10.