23 Οκτωβρίου 2020

Νίκη στην Ευρωλίγκα

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε 82-68

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εντός έδρας της Fenerbahce Beko Istanbul με 82-68 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 28 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κίφερ Σάικς με 11.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 7-3, ενώ στο 7’ ξέφυγε με 15-7. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της σε αυτό (22-13). Στο 11’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων (26-15), όμως στο 13’ η Fenerbahce Beko Istanbul μείωσε σε 27-23. Το «τριφύλλι» ξέφυγε με 37-25 στο 18’ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 37-30.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν να μειώσουν σε 41-40 στο 23’, ενώ στο 24’ ισοφάρισαν σε 43-43. Στο επόμενο λεπτό οι «πράσινοι» πήραν αέρα πέντε πόντων (48-43) και στο 27’ έφτασαν στο +9 (54-45). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ προηγούμενο με 62-56 και στο 32’ έγινε το υπέρ του το 65-56. Στο 35’ η Fenerbahce Beko Istanbul μείωσε σε 67-62 όμως δεν κατάφερε τίποτα παραπάνω μια και οι «πράσινοι» έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση με 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 5, Όγκαστ 9, Κασελάκης, Φόστερ 6 (1), Νέντοβιτς 28 (7), Σάικς 11 (3), Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου, Μπέντιλ 2, Σαντ-Ρος 6

Fenerbahce Beko Istanbul (Κοκόσκοφ): Μπράουν 17 (3), Μαμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 5 (1), Πιέρ 5 (1), Μοχάμεντ Άλι, Ντουβερίογλου 15, Ουλανόβας 6.