19 Οκτωβρίου 2020

Νίκη το βόλεϊ γυναικών

Παναθηναϊκός - Ηλυσιακός 3-0 σετ

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω το κακό ματς με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και επιβλήθηκε του Ηλυσιακού με 3-0 σετ (25-20, 25-16, 25-11).

Άμεση ήταν η απάντηση του γυναικείου τμήματος βόλεϊ του Παναθηναϊκού μέσα στο γήπεδο καθώς πήραν το τρίποντο και άφησαν στο παρελθόν το αποτέλεσμα και την εμφάνιση του αγώνα της πρεμιέρας.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυναμικά και αποδείχτηκαν δύσκολο εμπόδιο καθώς είχαν κεφάλι  στο σκορ μέχρι το 10-11. Εν συνεχεία οι «πράσινες» ισορρόπησαν το ματς πήραν το προβάδισμα στα κρίσιμα σημεία και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Σε ότι αφορά το δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός δεν άφησε πάλι περιθώρια στον αντίπαλο και πήρε προβάδισμα με 10-5  και τελικά το πήρε με 25-16.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινες» επέβαλλαν από την αρχή τον ρυθμό τους με 8-2 και  πάτησαν γκάζι καθόλη την διάρκεια του σετ  κατακτώντας το με 25-11.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 1 άσσο, 16 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Δερμάτης): Χουντέκοβα 6 (6/15 επ., 55% υπ. - 36% άριστες), Κοσμά 8 (5/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Νεΐκοβα 1 (1 άσσος), Χαντάβα 11 (8/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 39% άριστες), Μεταξά 14 (10/14 επ., 4 μπλοκ), Σάντσεζ 14 (12/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Κασδοβασίλη, Πασσιά, Τσιτσιγιάννη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ).