22 Ιανουαρίου 2021

Νίκη με Χίμκι

Παναθηναϊκός - Χίμκι 94-78

O Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβλήθηκε εντός έδρας της Khimki Moscow Region με σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου με 29 πόντους, ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς προσέθεσε ακόμη 21.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 7-2. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 7-6 στο επόμενο λεπτό, ενώ στο 6’ προσπέρασαν με 13-10. Στο 8’ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν ξανά με 20-15 και στο 9’ ξέφυγαν με 23-17, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 23-20.

H Khimki Moscow Region πήρε εκ νέου τα ηνία με 24-23 στο 12’, αλλά στο 15’ το «τριφύλλι» έκανε το υπέρ του 34-28. Στο 16’ έγινε το 36-29 υπέρ των «πράσινων» οι οποίοι έφτασαν τη διαφορά στο ανώτατο σημείο της με το τέλος του ημιχρόνου (46-33). Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέχισε να διατηρεί τα ηνία και στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου (53-40 στο 24’), ενώ στο επόμενο λεπτό η διαφορά ανήλθε στους 20 πόντους (62-42).

Στο 27’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 65-44, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα επιμέρους 4-0 για το 65-48 του 28’ πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 70-51. Η Khimki Moscow Region μείωσε σε 70-56 στο 31’ με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να κάνει ένα επιμέρους 5-0 για το 75-56 του 32’. Κάπου εκεί είχαν όλα κριθεί με τους «πράσινους» να φτάνουν στη νίκη με 94-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-33, 70-51, 94-78

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 5 (1), Μποχωρίδης 3, Όγκαστ 6, Κασελάκης 5 (1), Καλαϊτζάκης 7 (1), Νέντοβιτς 21 (3), Γουάιτ 9 (3), Μήτογλου 29, Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 3 (1).

Khimki Moscow Region (Μάλτσεφ): Μακόλουμ 17 (1), Καράσεφ, Ζάιτσεφ 10 (1), Καντοσνίκοφ, Σαράποφ, Οντινόκοφ, Βορόνοφ, Γιόβιτς 9 (1), Μπέρτανς 10 (2), Μίκι 25 (1).