27 Ιανουαρίου 2021

Νίκη στο βόλεϊ ανδρών με ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-0 σετ

Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα με τον ΠΑΟΚ και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (25-18, 25-17, 25-21) και παρέμεινε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σύλλογος Μεγάλος και  λύγισε τον «δικέφαλο του Βορρά» στο πρώτο ματς που έπαιξε το «τριφύλλι» με έναν από τους βασικούς συνδιεκδικητές του τίτλου.

Ο ΠΑΟ ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο  αντίδρασης στον αντίπαλο του.

Στα δύο πρώτα σετ το «τριφύλλι» είχε τον απόλυτο έλεγχο και τα κατέκτησε με ευκολία ενώ και στο τρίτο σετ που ο αντίπαλος παρουσίασε μεγαλύτερη αντίσταση είχε τον πρώτο λόγο.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (14/22 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 30% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (3/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 80% υπ. - 40% άριστες), Ράπτης 15 (14/34 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. - 21% άριστες), Πανταλέων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (1/7 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Τακουρίδης, Ντεσποτόφσκι 1 (1 άσσος), Καπετανίδης 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 19 (18/37 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 92% υπ. - 60% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/6 επ.), Κομητούδης 1 (1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ο Παναθηναϊκός έβγαλε  τα γνωστά στοιχεία του και  λειτούργησαν το σερβίς , το  μπλοκ, και η επίθεση σε ικανοποιητικό βαθμό. Και τακτικά πήγαμε σωστά και αντιμετωπίσαμε σωστά τον αντίπαλο. Βέβαια ο ΠΑΟΚ είχε μια σημαντική απουσία που ενδεχομένως της κόστισε και τον δυσκόλεψε στη συνοχή της ομάδας  Παρόλα αυτά για εμάς ήταν μια μεγάλη νίκη. Για εμάς τα ντέρμπι δεν σταματάνε. Παιχνίδι με παιχνίδι προχωράμε».