31 Οκτωβρίου 2021

Διπλό το μπάσκετ γυναικών

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός 82-89

Ο Παναθηναϊκός πέρασε και μέσα από την έδρα του ΠΑΣ στα Γιάννενα με 82-89, παρά την ταλαιπωρία και την κούραση από το ευρωπαϊκό ματς με την Χατάι στην Τουρκία πριν λίγες ημέρες και πανηγύρισε την τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Το «τριφύλλι» νίκησε δίκαια στην έδρα του αντιπάλου του και συνέχισε να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟ είχε ασφαλές προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν κινδύνεψε ποτέ ουσιαστικά.

Από την πρώτη περίοδο έβαλε τις βάσεις καθώς πήρε μεγάλη διαφορά με 13-28 ενώ στη δεύτερη περίοδο απλώς διατήρησε την διαφορά στα ίδια επίπεδα και έτσι ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 37-52.

Στην Τρίτη περίοδο μειώθηκε λίγο η διαφορά με τη λήξη της στο 56-68 ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχες έκαναν μια προσπάθεια να πλησιάσουν στο σκορ αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής με 89-82.

Από πλευράς γηπεδούχων διακρίθηκαν οι Θεοδώρου, Κούπερ και Σλιμ ενώ ο Παναθηναϊκός είχε σε καλή μέρα και πάλι τη Ριντ με 27 πόντους ενώ η Σμιθ ήταν εντυπωσιακή στο ντεμπούτο της με 23 πόντους. Εξίσου καλή ήταν και η εμφάνιση της Στακ με 14 πόντους ενώ και η Χολμς πέτυχε 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-28, 37-52, 56-68, 82-89

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Σαρηγιαννίδου 9, Θεοδώρου 15(3), Καλαμπάκου 3(1), Κούπερ 23(2), Χρηστάκη 2, Σλιμ 18(2), Παπαδοπούλου, Μακέι 8(2), Μαρίνη 4.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 27, Ζιάκα, Σταμάτη, Λυμουρα 8, Βιντσιλαίου 1, Στακ 14(4),  Χολμς 11, Σμιθ 23(2), Χατζηνικολάου 5.