21 Νοεμβρίου 2022

Μπάσκετ γυναικών: ήττα από οσφπ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 89-74

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού ηττήθηκε με 89-74 στο ΣΕΦ, στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1, ωστόσο δε στέκεται στην ήττα και προχωράει για τους εγχώριους και διεθνείς στόχους του.

Οι «πράσινες» ήλεγξαν το ματς στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν την απόδοσή τους στο ίδιο επίπεδο και στο δεύτερο. Τα βλέμματα πλέον στρέφονται στο επόμενο ματς του πρωταθλήματος στις 30 Νοεμβρίου με αντίπαλο τα Χανιά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Πότερ άνοιξε το σκορ (0-2) για τον Παναθηναϊκό και τη σκυτάλη πήρε η Σωτηρίου για το 0-4. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4 και προηγήθηκε (6-4) αλλά ο ΠΑΟ πάτησε γκάζι και «έχτισε» διαφορά +11 (6-17) με την Παυλοπούλου να κάνει σπουδαία δουλειά με 3 ασίστ στην πρώτη περίοδο και την Πότερ να έχει 8 πόντους. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟ δέχτηκε ένα σερί 8-0 από τις «ερυθρόλευκες» που μείωσαν στο -3 (14-17) για να λήξει το δεκάλεπτο 16-19 υπέρ των «πρασίνων».

Στη δεύτερη περίοδο οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Η Πότερ έκανε το +4 (25-29) στα μισά του δεκαλέπτου ωστόσο ήρθε απάντηση από τον Ολυμπιακό που ισοφάρισε σε 29-29. Η Αλεξανδρή έδωσε πολύτιμες επιθετικές λύσεις με τους 7 πόντους της ενώ η Παυλοπούλου ισοφάρισε σε 38-38 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός δε μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο και η άμυνά του δε λειτούργησε με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με -16 (65-49). Η Ριντ φορτώθηκε με το 4ο φάουλ της ενώ η Κάρτερ που επέστρεψε στο ματς κέρδισε τρεις βολές στις οποίες ευστόχησε για να τελειώσει το δεκάλεπτο στο -11 (65-54).

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός έδειξε παλμό για ένα διάστημα και μείωσε στο -8 (68-60) αλλά η κούραση ήταν εμφανής με αποτέλεσμα να ηττηθεί τελικά με 89-74.

Δεκάλεπτα: 16-19, 38-38, 65-54, 89-74

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 14(2), Σταμάτη 7(2), Αγιούσο 10(1), Σπυριδοπούλου 6(2), Σύρρα 4, Γκούσταφσον 23(1), Νικολοπούλου 10, Δίελα, Σουκ 15, Βαμβακάς.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Κωτούλα, Παυλοπούλου 14(2), Πότερ 24(2), Σωτηρίου 2, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 9(1), Κάρτερ 6(1), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 2.