28 Νοεμβρίου 2022

Μπάσκετ ανδρών: νίκη με ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 87-63

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 87-63 του ΠΑΟΚ Mateco στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντουέιν Μπέικον με 21 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 8-3, ενώ στο 5’ ξέφυγε με 12-5. Ο ΠΑΟΚ Mateco «απάντησε» με ένα επιμέρους 6-0 και πλησίασε στον πόντο στο επόμενο λεπτό (12-11) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο (16-16). Οι πράσινοι ξεκίνησαν με ένα σερί 7-0 τη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να κάνουν το 21-16 στο 12’. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 14’ (31-17), όμως στο 16’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 31-24. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με ένα σερί 9-0 να ξεφύγει με 40-24 στο 18’ και με 44-26 στο 19’, πριν το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 44-28.

Στο 23’ οι πράσινοι πήραν προβάδισμα 26 πόντων (58-32), ενώ στο 24’ η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (64-32). Το «τριφύλλι» ξέφυγε με 74-39 στο 29’ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 74-41. Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και τους πράσινους να φτάνουν άνετα στη νίκη με 87-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 44-28, 74-41, 87-63

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Γουόλτερς 5 (1), Λι 14 (3), Παπαγιάννης 11 (1), Μποχωρίδης 5, Γουίλιαμς 2, Γ. Καλαϊτζάκης 3 (1), Μπέικον 21 (3), Χουγκάζ 2, Πονίτκα 4, Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 10.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 16 (4), Τσιακμάς 8 (1), Χαντς 13, Μαργαρίτης 3, Πόλεϊ, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης, Κωνσταντινίδης 3 (1), Καμπερίδης 2, Σαλούστρος, Σαρικόπουλος, Ρένφρο 6