20 Μαρτίου 2023

Μπάσκετ γυναικών: ήττα στον πρώτο τελικό

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 76-69

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού πάλεψε στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό και τα διαιτητικά «λάθη», αλλά γνώρισε την ήττα με 76-69 στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος, μένοντας πίσω 1-2 στις νίκες.

Οι «πράσινες» που αγωνίστηκαν χωρίς τη Ριντ, είδαν από νωρίς τις ψηλές τους να «φορτώνονται» με φάουλ, ωστόσο θα έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν την Πέμπτη 30 Μαρτίου στη Λεωφόρο, μετά το final-4 του Κυπέλλου. Κορυφαία για το «τριφύλλι» ήταν η Χριστινάκη με 24 πόντους.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 3-0 και τον Παναθηναϊκό γρήγορα να προσπερνάει με τη Σωτηρίου (3-5). Στη συνέχεια, οι ψηλές του ΠΑΟ φορτώθηκαν με φάουλ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-5. Οι «πράσινες» όμως, αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 11-11 ενώ πήραν και προβάδισμα (16-18) λίγο πριν λήξει το δεκάλεπτο. Η πρώτη περίοδος έληξε 20-18.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με +10 (28-18). Η Παυλοπούλου μείωσε σε 28-23 με πέντε προσωπικούς πόντους ενώ λίγο αργότερα οι Κάρτερ και Σωτηρίου με εύστοχα τρίποντα μείωσαν στον πόντο (34-33). Τα ηνία στο σκοράρισμα πήρε η Χριστινάκη που έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟ (36-37) αλλά το ημίχρονο έληξε 38-37.

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκεται κοντά στο σκορ βρίσκοντας επιθετικές λύσεις κυρίως με τη Χριστινάκη (12π. στο δεκάλεπτο). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε 56-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινες» παρόλο που βρέθηκαν αντιμέτωπες με πολλά ανάποδα σφυρίγματα και ανύπαρκτα φάουλ κάθε φορά που έβρισκαν ρυθμό και πλησίαζαν στο σκορ, κατάφεραν να παραμείνουν ανταγωνιστικές μέχρι το τέλος.

Η προπονήτρια του Παναθηναϊκού, Ελένη Καπογιάννη δήλωσε: «Συγχαρητήρια στις παίκτριες μου για τη σημερινή τους εμφάνιση. Είμαι περήφανη για την προσπάθεια τους. Συνεχίζουμε, έχουμε μπροστά μας το Κύπελλο και μετά πάλι τελικούς πρωταθλήματος».

Δεκάλεπτα 20-18, 38-37, 56-51, 76-69

Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Σταμάτη 3(1), Αγιούσο 6(1), Σπυριδοπούλου 5(1), Σύρρα 5(1), Γκούσταφσον 24, Νικολοπούλου 13, Δίελα 1, Σουκ 8.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Κωτούλα 3(1), Παυλοπούλου 8(2), Πότερ 8, Σωτηρίου 11(3), Αλεξανδρή, Παλάσκα, Χριστινάκη 24(2), Κάρτερ 13, Θεοδωρομανωλάκη, Χαριστανίδου.