6 Μαρτίου 2023

Μπάσκετ ανδρών: νίκη με Καρδίτσα

Παναθηναϊκός - Καρδίτσα 91-75

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε άνετα με 91-75 της Καρδίτσας Βιολογικό Χωριό στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 20 πόντους. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων από το τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 14-6, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-8. Στο 13’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 30-12 και στο 16’ η διαφορά έφτασε στο +22 (40-18). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τη λήξη του ημιχρόνου μείωσαν σε 42-31, ενώ στο 23’ έριξαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (48-38). Στο 29’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 71-47 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 74-52. Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στη νίκη με 91-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 42-31, 74-52, 91-75

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 10, Γουόλτερς 2, Λι 2, Παπαγιάννης 14 (2), Μποχωρίδης 6 (1), Γουίλιαμς, Παππάς, Γ. Καλαϊτζάκης 20 (1), Μπέικον 12 (3), Πονίτκα 11 (2), Μαντζούκας 14 (2).

Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό (Παπανικολόπουλος): Πρίντζετ 7 (1), Έβανς 18, Αθηναίου 5 (1), Καλαϊτζάκης, Χάντερ 9 (3), Αγραβάνης 6, Γκιουζέλης 6 (2), Γουέστ, Γκαμπρόβσεκ 8, Σαρικόπουλος, Πεφάνης, Γκαλινατ 16 (3).