11 Μαρτίου 2023

Βόλεϊ γυναικών: πρόκριση στον τελικού Κυπέλλου

Α.Ο. Θήρας - Παναθηναϊκός 0-3 σετ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε του ΑΟ Θήρας με 3-0 σετ στο κλειστό της Άρτας και περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης ΠΑΟΚ-ΑΕΚ στον άλλο ημιτελικό.

Με μεγάλη σοβαρότητα και πειθαρχία ο Παναθηναϊκός τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας και θα διεκδικήσει την κούπα αύριο το βράδυ. Τα «φίνα κορίτσια» είχαν απόλυτη συγκέντρωση σε όλη την διάρκεια του ματς και δεν άφησαν καθόλου περιθώρια αντίδρασης στον αξιόμαχο αντίπαλο τους.

Σε ότι αφορά το πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο και πήρε γρήγορα προβάδισμα με 3-1 με δύο έξυπνα περάσματα της Αθηνάς Παπαφωτίου. Η διαφορά των δύο πόντων κρατήθηκε μέχρι και το 9-7 και κατόπιν το «τριφύλλι» με καλά τελειώματα πήγε το σκορ στο 12-8, με την Ανάε να δείχνει σε καλή κατάσταση.

Η Μάρθα Ανθούλη πήρε ένα κρίσιμο τελείωμα στο 17-14 και αντίστοιχα η Μάρετ Γκρόθουες έκανε το 18-15. Το σετ πήρε τον δρόμο του ο Παναθηναϊκός πέτυχε τους απαραίτητους πόντους και κατέκτησε το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 11-11 και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεκολλήσει λίγο από τον αντίπαλο του στο 16-13 με τελείωμα της Γκρόθουες. Σε αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και πήγε το σετ στο 20-15  και κατέκτησε το σετ με 25-18.

Το τρίτο σετ ήταν ένας «πράσινος» μονόλογος με προβάδισμα μετά τα μισά του σετ με 14-4 και τελικά το κατέκτησε με 25-9.