4 Μαΐου 2023

Βόλεϊ γυναικών: διπλό στο γαύρο

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Τα «φίνα κορίτσια» έκαναν το 2-0 στις νίκες στους τελικούς του πρωταθλήματος κόντρα στον Ολυμπιακό καθώς νίκησαν με 3-1 σετ και προετοιμάζονται για το Σάββατο για να τελειώσουν τη δουλειά στο ΟΑΚΑ.

Το ματς είχε ένταση ωστόσο οι «πράσινες» ήταν πολύ ψύχραιμες τις στιγμές που έπρεπε και έτσι πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη , έχοντας την Ανθούλη σε εξαιρετική ημέρα με 30 πόντους ενώ σε πολύ υψηλό επίπεδο κυμάνθηκε και η απόδοση των Ανάε, Μέντιτς και Γκρότους.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τις γηπεδούχες να παίρνουν ένα προβάδισμα +4 (18-14). Οι "πράσινες" όμως με την Παπαφωτίου στο σερβίς έσβησαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 19-19. Οι ερυθρόλευκες πέρασαν ξανά μπροστά με 23-21 αλλά και πάλι ο ΠΑΟ με δύο πόντους από την Ανθούλη το έφερε στα ίσα 23-23 και στη συνέχεια η Γκρόθες έσβησε το set point για το 24-24. Στη συνέχεια η Ανθούλη έσβησε νέο set point του Ολυμπιακού (25-25) για να κάνει τελικά το 0-1 ο Παναθηναϊκός με 25-27.

Και το δεύτερο σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι που ο ΠΑΟ ανέβασε στροφές και έχτισε διαφορά +4 (7-11) την οποία διεύρυνε σε +8 (10-18) για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ (19-25) για το 0-2.

Στο τρίτο σετ το "τριφύλλι" μπήκε καλά και πήρε αέρα 4 πόντων (5-9), ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10 και να χτίσει δικό του πλεονέκτημα (17-14). Οι "πράσινες" πίεσαν με την Ανθούλη στο σερβίς και έφεραν το σκορ στα ίσα (17-17). Ακολούθησαν αρκετές ισοπαλίες με τον ΠΑΟ να έχει την ευκαιρία να τελειώσει το σετ στο 26-27 αλλά τελικά οι γηπεδούχες έκαναν το 1-2 με 29-27.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +4 (6-2). Οι «πράσινες» ισοφάρισαν, ωστόσο οι γηπεδούχες μέχρι τα μέσα του σετ ήταν σε θέση οδηγού (14-13). Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ανέτρεψε το σκορ και πήρε αέρα τριών πόντων (15-18), διαχειρίζοντας έως το τέλος του αγώνα το προβάδισμά, κλείνοντας το σετ (23-25) και παράλληλα το ματς με 3-1 σετ.