2 Μαΐου 2023

Βόλεϊ γυναικών: νίκη με γαύρο

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 σετ

Τα «φίνα κορίτσια» μετά από ένα συναρπαστικό πρώτο τελικό έκαναν το 1-0 στη σειρά κόντρα στον Ολυμπιακό με 3-1 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πλέον στρέφουν το βλέμμα στο ματς της Τετάρτης (3/4) στο Ρέντη.

Οι «πράσινες» ήταν ανώτερες και κατέκτησαν δίκαια το παιχνίδι με κορυφαία την Ανθούλη (26π.) αλλά και τις Κρος (12π.) και Ανάε (10π.) που βοήθησαν σημαντικά στα κρίσιμα σημεία.

Ως προς τον αγώνα ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και ξεκίνησε να «χτίζει» διαφορά με τις Ανάε και Ανθούλη να δίνουν λύσεις στην επίθεση. Οι «πράσινες» προηγήθηκαν με double σκορ (18-8) και έφτασαν άνετα στο 1-0 με 25-10.

Στο δεύτερο σετ αντιστράφηκαν οι ρόλοι και οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα και με 10-25 ισοφάρισαν σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ ξεκίνησε καλά και πήρε αέρα 5 πόντων (10-5) αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 13-12. Οι «πράσινες» με τη Γκρόθες και την Ανθούλη «έχτισαν» ξανά διαφορά (16-12) ωστόσο και πάλι οι φιλοξενούμενες πλησίασαν (20-19). Με την Ανθούλη έγινε το 22-19 και εν συνεχεία η Μέντιτς με άσσο τέλειωσε το σετ 25-21 για το 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα +3 (21-18) με άσσο της Παπαφωτίου αλλά οι φιλοξενούμενες μάζεψαν τη διαφορά (21-20). Με την Ανθούλη να παίρνει τις περισσότερες επιθέσεις ο ΠΑΟ έκανε το 23-21 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23 λίγο αργότερα. Το «τριφύλλι» κατάφερε να λήξει το σετ στο 29-27 και να πάρει το ματς.

O προπονητής της ομάδας Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Είμαι χαρούμενος που πήραμε το πρώτο παιχνίδι των τελικών. Η νίκη ήρθε δύσκολα. Στο πρώτο σετ ήμασταν πολύ καλά διαβασμένοι και παίξαμε επιθετικά. Η διαφορά μετά στο σκορ ήταν ότι ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς του. Δεν ανταποκριθήκαμε σε αυτό το σημείο στην υποδοχή. Στο μπλοκ-άμυνα ήμασταν καλοί και στο σερβίς σε ορισμένα σημεία. Δε θέλω να σχολιάσω την διακοπή. Τα λάθη που κάναμε στο τελευταίο σετ οφειλόταν σε ένα μέρος στην διακοπή, έχουμε όμως σκληρή ομάδα που ανταποκρινόμαστε στα δύσκολα. Πάμε για να κερδίσουμε στο Ρέντη».