2 Μαΐου 2023

Βόλεϊ γυναικών: διπλό στην ΑΕΚ

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Με δεύτερο break στην έδρα της ΑΕΚ, τα «φίνα κορίτσια» έκαναν το 2-1 στις νίκες και πήραν την πρόκριση για τους τελικούς της Volley League, αφού νίκησαν σήμερα με 1-3 σετ στο «Απόστολος Κόντος».

Οι «πράσινες» έδειξαν ψυχή και πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό με πλεονέκτημα έδρας. Ο πρώτος τελικός έχει προγραμματιστεί για το Σάββατο (29/4, 21:30) στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Όσον αφορά τον σημερινό ημιτελικό, όπως και οι δύο που προηγήθηκαν ήταν μια μεγάλη μάχη που ολοκληρώθηκε μετά από 2 ώρες με τον Παναθηναϊκό να είναι καλύτερος σε επίθεση (51% έναντι 39% αποτελεσματικότητα) και μπλοκ (12-9) και την ΑΕΚ στο σερβίς (12-3).

Οι «πράσινες» δε μπήκαν καλά στο ματς και βρέθηκαν πίσω με 3-0 αλλά γρήγορα ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν σε 6-6 με άσσο της Ανάε κι εν συνεχεία προσπέρασαν (10-11). Με την Ανθούλη να τελειώνει επιθέσεις και με βελτιωμένη υποδοχή και μπλοκ ο ΠΑΟ «έχτισε» ένα +8 (14-22). Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 18-23 αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε το 0-1 (19-25).

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» ξεκίνησε καλά με την Ανθούλη αλλά οι γηπεδούχες κατάφεραν να περάσουν μπροστά με +3 (13-10). Οι «πράσινες» πίεσαν με την Ανάε στο σερβίς και μείωσαν σε 15-14. Το μπλοκ του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε με την Κρος να είναι πολύ αποτελεσματική και να ισοφαρίζει σε 16-16 και την Ανθούλη να κάνει το 16-17. Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις για το δικό της +3 (20-17) αλλά ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 22-22 με την Παπαφωτίου κι εν συνεχεία σε 23-23 με την Ανάε. Η Ανθούλη σε μπόρεσε να σβήσει το set point της ΑΕΚ (24-23) και οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν το 1-1 (25-23).

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις γηπεδούχες να έχουν σημαντικό προβάδισμα (6-1) αλλά σιγά σιγά ο ΠΑΟ ανέβηκε και πλησίασε (14-11) με τη Χατζηευστρατιάδου και συνέχισε να μειώνει μέχρι το 16-16. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, ωστόσο οι «πράσινες» με σερί 4-0 για το 18-23, είχαν τον πρώτο λόγο στην κατάκτηση του σετ κι όντως έγινε με 22-25 για το 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι «πράσινες» μπήκαν πολύ δυνατά και πήραν αέρα 7 πόντων (2-9) αλλά ήρθε η απάντηση από την ΑΕΚ για το 10-12. Ο Παναθηναϊκός δε λύγισε και με την Κρος να σκεπάζει το φιλέ ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +6 (10-16). Το «τριφύλλι» δεν ξανακοίταξε πίσω και συνέχισε να διευρύνει το σκορ (15-22) για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 22-25 και του αγώνα.